Vishay/Dale RWR80S6R81FSB12
RWR80S6R81FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6R81FSB12
Brief Description
RES 6.81 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6R81FSB12.pdf
Availability of RWR80S6R81FSB12
QUANTITY
RWR80S6R81FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6R81FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S6R81FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6R81FSB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S6R81FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6R81FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S6R81FSB12
RELAY OPTO DPST 120MA 8 SOP T/R datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS DUAL BLACK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 132K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf