Vishay/Dale RWR80S6R98FRS73
RWR80S6R98FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6R98FRS73
Brief Description
RES 6.98 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6R98FRS73.pdf
Availability of RWR80S6R98FRS73
QUANTITY
RWR80S6R98FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6R98FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S6R98FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)