Vishay/Dale RWR80S73R2FRRSL
RWR80S73R2FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S73R2FRRSL
Brief Description
RES 73.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S73R2FRRSL.pdf
Availability of RWR80S73R2FRRSL
QUANTITY
RWR80S73R2FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S73R2FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S73R2FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S73R2FRRSL
Related LinksRWR80S7, RWR80S73R2FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S73R2FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S73R2FRRSL
IDC CABLE - MCF50K/MC50F/MCF50K datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
2:1 RATIO HS DISPENSER BOX datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf