Vishay/Dale RWR80S75R0DSRSL
RWR80S75R0DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S75R0DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S75R0DSRSL.pdf
Availability of RWR80S75R0DSRSL
QUANTITY
RWR80S75R0DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S75R0DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S75R0DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S75R0DSRSL
Related LinksRWR80S7, RWR80S75R0DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S75R0DSRSL Details Description
Related parts for RWR80S75R0DSRSL
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
COVER CLEAR FOR PM4H TIMER datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4500MHZ SOT-86 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
ANT OMNIDIR PNL 2/3DBI 38MM HIGH datasheet.pdf
IC CLK GEN VCXO LVPECL 20QFN datasheet.pdf
T CLAMP-T3 SERIES .375'' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 27A 8HVSON datasheet.pdf
M801 10C 10#20HD PIN RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf