Vishay/Dale RWR80S76R8BRBSL
RWR80S76R8BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S76R8BRBSL
Brief Description
RES 76.8 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S76R8BRBSL.pdf
Availability of RWR80S76R8BRBSL
QUANTITY
RWR80S76R8BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S76R8BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S76R8BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S76R8BRBSL
Related LinksRWR80S7, RWR80S76R8BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S76R8BRBSL Details Description
Related parts for RWR80S76R8BRBSL
TAPE POLY ESD CLEAR 5/8"X72YD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 600VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SL-MTA21CC (METAL) 2N/C+2N/O QD datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 30KV Z5U DISK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN TRB PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
DC/DC CONV +/-15V .667A 20W DIN datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 50MA 6XDFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf