Vishay/Dale RWR80S79R6BRS73
RWR80S79R6BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S79R6BRS73
Brief Description
RES 79.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S79R6BRS73.pdf
Availability of RWR80S79R6BRS73
QUANTITY
RWR80S79R6BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S79R6BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S79R6BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)79.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S79R6BRS73
Related LinksRWR80S7, RWR80S79R6BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S79R6BRS73 Details Description
Related parts for RWR80S79R6BRS73
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
BANANA PLUG DIY BROWN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 14A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 105K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf