Vishay/Dale RWR80S8250BSBSL
RWR80S8250BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S8250BSBSL
Brief Description
RES 825 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S8250BSBSL.pdf
Availability of RWR80S8250BSBSL
QUANTITY
RWR80S8250BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S8250BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S8250BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S8250BSBSL
Related LinksRWR80S8, RWR80S8250BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S8250BSBSL Details Description
Related parts for RWR80S8250BSBSL
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.87M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .187 RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf