Vishay/Dale RWR80S82R0FSRSL
RWR80S82R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S82R0FSRSL
Brief Description
RES 82 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S82R0FSRSL.pdf
Availability of RWR80S82R0FSRSL
QUANTITY
RWR80S82R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S82R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S82R0FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S82R0FSRSL
Related LinksRWR80S8, RWR80S82R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S82R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S82R0FSRSL
RES SMD 24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323 datasheet.pdf