Vishay/Dale RWR80S82R5FRS73
RWR80S82R5FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S82R5FRS73
Brief Description
RES 82.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S82R5FRS73.pdf
Availability of RWR80S82R5FRS73
QUANTITY
RWR80S82R5FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S82R5FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S82R5FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S82R5FRS73
Related LinksRWR80S8, RWR80S82R5FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S82R5FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S82R5FRS73
CONN HEADER 28POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD37-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf