Vishay/Dale RWR80S82R5FRS73
RWR80S82R5FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S82R5FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S82R5FRS73.pdf
Availability of RWR80S82R5FRS73
QUANTITY
RWR80S82R5FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S82R5FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S82R5FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S82R5FRS73
Related LinksRWR80S8, RWR80S82R5FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S82R5FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S82R5FRS73
WASHER SHOULDER #10 NYLON datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 50MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 2.5V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 40POS datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf
3M 4930 VHB 2" SQ - 100/PACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.62 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf