Vishay/Dale RWR80S84R5FSB12
RWR80S84R5FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S84R5FSB12
Brief Description
RES 84.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S84R5FSB12.pdf
Availability of RWR80S84R5FSB12
QUANTITY
RWR80S84R5FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S84R5FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S84R5FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S84R5FSB12
Related LinksRWR80S8, RWR80S84R5FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S84R5FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S84R5FSB12
IC OPAMP VGA 35MHZ 16DIP datasheet.pdf
20 50SR KIT,ST,UK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.4PF 25V 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.8A 135 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO204AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 4C 4#16S PIN RECP datasheet.pdf
33UF 50V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf