Vishay/Dale RWR80S8980FSBSL
RWR80S8980FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S8980FSBSL
Brief Description
RES 898 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S8980FSBSL.pdf
Availability of RWR80S8980FSBSL
QUANTITY
RWR80S8980FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S8980FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S8980FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)898
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S8980FSBSL
Related LinksRWR80S8, RWR80S8980FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S8980FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S8980FSBSL
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA datasheet.pdf
IC PLL/VCO DUAL W/UP CONV 48VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 10W DO213AB datasheet.pdf