Vishay/Dale RWR80S9090FMB12
RWR80S9090FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S9090FMB12
Brief Description
RES 909 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S9090FMB12.pdf
Availability of RWR80S9090FMB12
QUANTITY
RWR80S9090FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S9090FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S9090FMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S9090FMB12
Related LinksRWR80S9, RWR80S9090FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S9090FMB12 Details Description
Related parts for RWR80S9090FMB12
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT W/REF 20-SOIC datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 75A TO-220F datasheet.pdf
MICRO 9C S 10" WHT datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf