Vishay/Dale RWR80S95R3FSBSL
RWR80S95R3FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S95R3FSBSL
Brief Description
RES 95.3 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S95R3FSBSL.pdf
Availability of RWR80S95R3FSBSL
QUANTITY
RWR80S95R3FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S95R3FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S95R3FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S95R3FSBSL
Related LinksRWR80S9, RWR80S95R3FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S95R3FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S95R3FSBSL
DIODE ZENER 25.3V 1W PMDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MICRO M12 SGL END ETHERNET 1M datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5G OHM 8SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AN26065A LNA datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf