Vishay/Dale RWR80S9R09FSBSL
RWR80S9R09FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S9R09FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.09 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S9R09FSBSL.pdf
Availability of RWR80S9R09FSBSL
QUANTITY
RWR80S9R09FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S9R09FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S9R09FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S9R09FSBSL
Related LinksRWR80S9, RWR80S9R09FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S9R09FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S9R09FSBSL
IC DDS DAC 10BIT 25MHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.5K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER CORD 2.5A 2.5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 44POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf