Vishay/Dale RWR80SR100FMBSL
RWR80SR100FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR100FMBSL
Brief Description
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR100FMBSL.pdf
Availability of RWR80SR100FMBSL
QUANTITY
RWR80SR100FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR100FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR100FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR100FMBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR100FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR100FMBSL Details Description
Related parts for RWR80SR100FMBSL
CONN MU ATTENUATOR FIXED 5DB datasheet.pdf
CONV DC-DC 25W 24VIN 12VOUT SGL datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
KIT COMBO ELECTRICIANS MULTIMTR datasheet.pdf
TXRX 127MBD DUPLEX SC 1X9 datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CABLE PIN datasheet.pdf