Vishay/Dale RWR80SR143FRBSL
RWR80SR143FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR143FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.143 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR143FRBSL.pdf
Availability of RWR80SR143FRBSL
QUANTITY
RWR80SR143FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR143FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR143FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.143
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR143FRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR143FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR143FRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR143FRBSL
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 19POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL DPS9 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRVR 2.5V 48TSSOP datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 15ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC DRIVER GATE 40A PQFN datasheet.pdf
RES SMD 27M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V DO41 datasheet.pdf