Vishay/Dale RWR80SR143FRRSL
RWR80SR143FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR143FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.143 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR143FRRSL.pdf
Availability of RWR80SR143FRRSL
QUANTITY
RWR80SR143FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR143FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR143FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.143
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR143FRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR143FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR143FRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR143FRRSL
CABLE FIBER OPTIC AMPLIFIERS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf