Vishay/Dale RWR80SR143FRRSL
RWR80SR143FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR143FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.143 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR143FRRSL.pdf
Availability of RWR80SR143FRRSL
QUANTITY
RWR80SR143FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR143FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR143FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.143
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR143FRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR143FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR143FRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR143FRRSL
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 400MA 710 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf