Vishay/Dale RWR80SR147FSBSL
RWR80SR147FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR147FSBSL
Brief Description
RES 0.147 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR147FSBSL.pdf
Availability of RWR80SR147FSBSL
QUANTITY
RWR80SR147FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR147FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR147FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.147
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR147FSBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR147FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR147FSBSL Details Description
Related parts for RWR80SR147FSBSL
CONV DC-DC +-5V 6.5A SMD datasheet.pdf