Vishay/Dale RWR80SR150FRB12
RWR80SR150FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR150FRB12
Brief Description
RES 0.15 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR150FRB12.pdf
Availability of RWR80SR150FRB12
QUANTITY
RWR80SR150FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR150FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR150FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR150FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR150FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR150FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR150FRB12
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 128-TAP 50KOHM 8-TDFN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050" datasheet.pdf