Vishay/Dale RWR80SR178FRRSL
RWR80SR178FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR178FRRSL
Brief Description
RES 0.178 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR178FRRSL.pdf
Availability of RWR80SR178FRRSL
QUANTITY
RWR80SR178FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR178FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR178FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.178
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR178FRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR178FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR178FRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR178FRRSL
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM DO204AL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAT 6 SHLD PATCH CORD 14' YL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf