Vishay/Dale RWR80SR182FRBSL
RWR80SR182FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR182FRBSL
Brief Description
RES 0.182 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR182FRBSL.pdf
Availability of RWR80SR182FRBSL
QUANTITY
RWR80SR182FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR182FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR182FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.182
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR182FRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR182FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR182FRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR182FRBSL
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP datasheet.pdf
CONN HOOD D-SUB 25POS BLK PLASTC datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
VARISTOR 389V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf