Vishay/Dale RWR80SR205DSBSL
RWR80SR205DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR205DSBSL
Brief Description
RES 0.205 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR205DSBSL.pdf
Availability of RWR80SR205DSBSL
QUANTITY
RWR80SR205DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR205DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR205DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.205
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR205DSBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR205DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR205DSBSL Details Description
Related parts for RWR80SR205DSBSL
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1KV TRANS 4-CLCC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf