Vishay/Dale RWR80SR210FRB12
RWR80SR210FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR210FRB12
Brief Description
RES 0.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR210FRB12.pdf
Availability of RWR80SR210FRB12
QUANTITY
RWR80SR210FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR210FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR210FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR210FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR210FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR210FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR210FRB12
RES SMD 430K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 200PS .050" SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
MT-RJ WRKST JACK ALMOND 50/125 datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
CABLE ETHERNET 274.5M datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 400VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf