Vishay/Dale RWR80SR210FRS73
RWR80SR210FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR210FRS73
Brief Description
RES 0.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR210FRS73.pdf
Availability of RWR80SR210FRS73
QUANTITY
RWR80SR210FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR210FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR210FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR210FRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR210FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR210FRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR210FRS73
FIXED IND 12UH 970MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MPACS 5R RA REC "C" 11P datasheet.pdf
IC PRESET UP/DWN COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
DIL FEMALE LARGE BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 43M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf