Vishay/Dale RWR80SR215FRBSL
RWR80SR215FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR215FRBSL
Brief Description
RES 0.215 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR215FRBSL.pdf
Availability of RWR80SR215FRBSL
QUANTITY
RWR80SR215FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR215FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR215FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.215
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR215FRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR215FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR215FRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR215FRBSL
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 69MA 9.8 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf