Vishay/Dale RWR80SR221FRB12
RWR80SR221FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR221FRB12
Brief Description
RES 0.221 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR221FRB12.pdf
Availability of RWR80SR221FRB12
QUANTITY
RWR80SR221FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR221FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR221FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR221FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR221FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR221FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR221FRB12
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 250V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
TAPER BLOCK, 10 CAV datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf