Vishay/Dale RWR80SR232FRBSL
RWR80SR232FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR232FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.232 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR232FRBSL.pdf
Availability of RWR80SR232FRBSL
QUANTITY
RWR80SR232FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR232FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR232FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.232
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR232FRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR232FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR232FRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR232FRBSL
RES CERM WW 5W 4.7 OHM 5% VERT datasheet.pdf
OSC XO 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 5.12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT 1.27MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 1A 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
TRANS GAN 100V 31A BUMPED DIE datasheet.pdf