Vishay/Dale RWR80SR240FPS73
RWR80SR240FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR240FPS73
Brief Description
RES 0.24 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR240FPS73.pdf
Availability of RWR80SR240FPS73
QUANTITY
RWR80SR240FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR240FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR240FPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR240FPS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR240FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR240FPS73 Details Description
Related parts for RWR80SR240FPS73
IC INVERTER 1-INPUT 5DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 681K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 270 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN 32POS FML SOLDER ROW B+Z datasheet.pdf