Vishay/Dale RWR80SR255FSRSL
RWR80SR255FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR255FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.255 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR255FSRSL.pdf
Availability of RWR80SR255FSRSL
QUANTITY
RWR80SR255FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR255FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR255FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.255
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR255FSRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR255FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR255FSRSL Details Description
Related parts for RWR80SR255FSRSL
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
EMITTER IR VIS MULTI-NM 30MA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LATCHING 2POS ORANGE datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf