Vishay/Dale RWR80SR287FRRSL
RWR80SR287FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR287FRRSL
Brief Description
RES 0.287 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR287FRRSL.pdf
Availability of RWR80SR287FRRSL
QUANTITY
RWR80SR287FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR287FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR287FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.287
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR287FRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR287FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR287FRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR287FRRSL
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .125 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT89 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf