Vishay/Dale RWR80SR294FSBSL
RWR80SR294FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR294FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.294 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR294FSBSL.pdf
Availability of RWR80SR294FSBSL
QUANTITY
RWR80SR294FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR294FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR294FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.294
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR294FSBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR294FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR294FSBSL Details Description
Related parts for RWR80SR294FSBSL
IC USB LINE TERM EMI/ESD SOT23-6 datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY Q2Z 1/4"X500' BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 32SGL 2.36MM datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 6.72NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
PTC 6V POLYFUSE SURF MOUNT 0402 datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RF CABLE ASSY datasheet.pdf
DISPLAY 9.9MM YELLOW 1DIGIT CA datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf