Vishay/Dale RWR80SR301DRBSL
RWR80SR301DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR301DRBSL
Brief Description
RES 0.301 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR301DRBSL.pdf
Availability of RWR80SR301DRBSL
QUANTITY
RWR80SR301DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR301DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR301DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR301DRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR301DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR301DRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR301DRBSL
FIXED IND 6.8UH 10.5A 8 MOHM TH datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14-SOEIAJ datasheet.pdf
617LF QKE HEADER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
GAGE M22520/6-009 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX6 56QFN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf