Vishay/Dale RWR80SR301FMS73
RWR80SR301FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR301FMS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.301 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR301FMS73.pdf
Availability of RWR80SR301FMS73
QUANTITY
RWR80SR301FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR301FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR301FMS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR301FMS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR301FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR301FMS73 Details Description
Related parts for RWR80SR301FMS73
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
MODULE,DOMINO ASSY datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC MCU 32KB 8KB RAM 85LGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC-18GHZ TERM OPEN F BMA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 1% 75W datasheet.pdf