Vishay/Dale RWR80SR301FMS73
RWR80SR301FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR301FMS73
Brief Description
RES 0.301 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR301FMS73.pdf
Availability of RWR80SR301FMS73
QUANTITY
RWR80SR301FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR301FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR301FMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR301FMS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR301FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR301FMS73 Details Description
Related parts for RWR80SR301FMS73
TXRX SINGLE MODE 622MBD 1X9 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.5W STER 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 301 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS SMT R/A GOLD datasheet.pdf