Vishay/Dale RWR80SR340FSB12
RWR80SR340FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR340FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.34 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR340FSB12.pdf
Availability of RWR80SR340FSB12
QUANTITY
RWR80SR340FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR340FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR340FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.34
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR340FSB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR340FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR340FSB12 Details Description
Related parts for RWR80SR340FSB12
KNOB BLK GLOSS.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
IC LASER DRIVER 1.25GBPS 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 111 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf