Vishay/Dale RWR80SR365FSBSL
RWR80SR365FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR365FSBSL
Brief Description
RES 0.365 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR365FSBSL.pdf
Availability of RWR80SR365FSBSL
QUANTITY
RWR80SR365FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR365FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR365FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.365
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR365FSBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR365FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR365FSBSL Details Description
Related parts for RWR80SR365FSBSL
RES SMD 12.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.2A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
16MM RECTANGULAR SCREEN WHITE datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM CABLE 6POS 25FT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf