Vishay/Dale RWR80SR392DSRSL
RWR80SR392DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR392DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.392 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR392DSRSL.pdf
Availability of RWR80SR392DSRSL
QUANTITY
RWR80SR392DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR392DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR392DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.392
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR392DSRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR392DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR392DSRSL Details Description
Related parts for RWR80SR392DSRSL
LED 4HI 3MM YEL/GRN/YEL/GRN PCMT datasheet.pdf
IC HEX VOLT-LVL SHIFTER 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 10' UHFM UHFM datasheet.pdf
SHRINKFLEX 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 1A datasheet.pdf