Vishay/Dale RWR80SR422FRS73
RWR80SR422FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR422FRS73
Brief Description
RES 0.422 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR422FRS73.pdf
Availability of RWR80SR422FRS73
QUANTITY
RWR80SR422FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR422FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR422FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.422
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR422FRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR422FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR422FRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR422FRS73
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf