Vishay/Dale RWR80SR422FRS73
RWR80SR422FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR422FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.422 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR422FRS73.pdf
Availability of RWR80SR422FRS73
QUANTITY
RWR80SR422FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR422FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR422FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.422
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR422FRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR422FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR422FRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR422FRS73
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
PRESSIN TOOL FOR ZQSFP+ STKD 2X2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf