Vishay/Dale RWR80SR470DSBSL
RWR80SR470DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR470DSBSL
Brief Description
RES 0.47 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR470DSBSL.pdf
Availability of RWR80SR470DSBSL
QUANTITY
RWR80SR470DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR470DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR470DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR470DSBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR470DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR470DSBSL Details Description
Related parts for RWR80SR470DSBSL
RES SMD 220 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 14SOP datasheet.pdf
CARD RACK TOP/BOT VENT 3UX12X7.4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
INSULATING WASHER RM 10 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONN MISC datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 2.5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf