Vishay/Dale RWR80SR481FRB12
RWR80SR481FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR481FRB12
Brief Description
RES 0.481 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR481FRB12.pdf
Availability of RWR80SR481FRB12
QUANTITY
RWR80SR481FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR481FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR481FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.481
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR481FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR481FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR481FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR481FRB12
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.5MM datasheet.pdf