Vishay/Dale RWR80SR487FPRSL
RWR80SR487FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR487FPRSL
Brief Description
RES 0.487 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR487FPRSL.pdf
Availability of RWR80SR487FPRSL
QUANTITY
RWR80SR487FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR487FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR487FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.487
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR487FPRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR487FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR487FPRSL Details Description
Related parts for RWR80SR487FPRSL
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
WIRE BUS BAR 26AWG 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf