Vishay/Dale RWR80SR499FPRSL
RWR80SR499FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR499FPRSL
Brief Description
RES 0.499 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR499FPRSL.pdf
Availability of RWR80SR499FPRSL
QUANTITY
RWR80SR499FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR499FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR499FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR499FPRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR499FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR499FPRSL Details Description
Related parts for RWR80SR499FPRSL
PLUG CONNECTOR 60 POS W/O FLANGE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 860MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN FPC TOP 26POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FO C/A LC ROS SC XG AQU datasheet.pdf
Multichannel 96 kHz Codec IC datasheet.pdf