Vishay/Dale RWR80SR500BRS73
RWR80SR500BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR500BRS73
Brief Description
RES 0.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR500BRS73.pdf
Availability of RWR80SR500BRS73
QUANTITY
RWR80SR500BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR500BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR500BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR500BRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR500BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR500BRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR500BRS73
IC MULTIPLEXER 8X1 18CDIP datasheet.pdf
CONN PIN HSG 17POS .100 UNLOAD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 34 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf