Vishay/Dale RWR80SR512FRB12
RWR80SR512FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR512FRB12
Brief Description
RES 0.512 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR512FRB12.pdf
Availability of RWR80SR512FRB12
QUANTITY
RWR80SR512FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR512FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR512FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.512
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR512FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR512FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR512FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR512FRB12
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OPTION CARD OUTPUT SENS PWR VOLT datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf