Vishay/Dale RWR80SR560FSB12
RWR80SR560FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR560FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.56 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR560FSB12.pdf
Availability of RWR80SR560FSB12
QUANTITY
RWR80SR560FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR560FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR560FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR560FSB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR560FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR560FSB12 Details Description
Related parts for RWR80SR560FSB12
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 9C4 MIX datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
4 SIL VERT PC-TAIL MALE datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf