Vishay/Dale RWR80SR619FRB12
RWR80SR619FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR619FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.619 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR619FRB12.pdf
Availability of RWR80SR619FRB12
QUANTITY
RWR80SR619FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR619FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR619FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.619
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR619FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR619FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR619FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR619FRB12
HEAT SHRINK PVC 3/16" X 100' datasheet.pdf
JUMPER TO WDU 16/WDU 35 27A datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8DIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 82UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 560MA 450 MOHM TH datasheet.pdf