Vishay/Dale RWR80SR625BRBSL
RWR80SR625BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR625BRBSL
Brief Description
RES 0.625 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR625BRBSL.pdf
Availability of RWR80SR625BRBSL
QUANTITY
RWR80SR625BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR625BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR625BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.625
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR625BRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR625BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR625BRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR625BRBSL
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
GUN TIP FOR D550 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf